تیر ۲۵, ۱۳۹۷

ویندوز ماکروسافت open-source می شود

ویندوز متن باز

این یک ماکروسافت دیگر است

 

ویندوز متن باز

ویندوز متن باز

 

ماکروسافت در کنفرانس خبری مطبوعاتی ChefCon که در Santa Clara برگزار شده است اعلام کرده است که قصد دارد ویندوز را به صورت open-source ارائه کند. البته قدم های زیادی در این زمینه برداشته شده است. اما واقعیت این جمله چیست ؟

نقل قول:

Mark_Russinovich در این کنفرانس گفت:

این یک ماکروسافت جدید است. هر چیزی که شما فکرش را می کنید درباره محصولات با خدمات آزاد و متن باز و غیر آزاد و متن باز اتفاق خواهد افتاد.

تجزیه و تحلیل:

به این ترتیب خیلی ها مطمئن شده اند که ماکروسافت تسلیم شده است و رویکرد خود را تغییر داده است. اما به نظر می رسد این صحبت ها آنقدرها هم که کاربران انتظارش را دارند واقعی نیستند. تحلیل های صورت گرفته نشان می دهد که ماکروسافت چیزی حدود ۴ بیلیون دلار برای سه ماه فروش داشته است؟ آیا واقعا ماکروسافت قصد دارد همه این پول را به هوا پرواز دهد؟

به هر حال همین تغییر مختصر هم نشان دهنده این است که ویندوز ماکروسافت در بخش هایی مثل مروگر و یا سرویس ها و موارد دیگر قصد دارد متن باز شود. و این هم خود تغییر بزرگی است. اما فکر اینکه ماکروسافت نسخه ای کاملا متن باز و رایگان را عرضه کند به این زودی ها بعید به نظر می رسد.

امسال ۴۰ سالگی ماکروسافت است. در این مدت این شرکت سود بسیار زیادی را از ویندوز بدست آورده است. ویندوز غیر از کامپیوترهای شخصی، بر روی تلفن های همراه، تبلت ها و … هم راه پیدا کرده است. اما حجم عظیم دستگاه های اندرویدی موجب شده است تا ماکروسافت تغییراتی را در سیاست های خود اعمال کند.

نتیجه گیری:

به هر حال این تغییر هر چند کوچک دو چیز را ثابت می کند، اول اینکه ایده های نو همیشه می توانند پاسخ گو باشند (سیستم عامل اندروید) و دوم اینکه هر شکستی راهکاری دارد (تغییر نگرش و رویکرد ماکروسافت در عرضه سیستم عامل ویندوز) به نظر می رسد این دو موضوع درس های خوبی برای شرکت های کوچک و بزرگ در سراسر جهان باشد.

برچسب مقاله

پست مرتبط