تیر ۲۵, ۱۳۹۷

امنیت بیشتر با TOTP

totp

چندی پیش در مورد OTP و کاربردهای آن با شما صحبت کردیم، یکی از دوستان در بخش نظرات یک سایت را برای ما معرفی کرد که نکات جالبی در آن دیده می شد. وب سایت TOTP.ir که توسط یک ایرانی عزیز به نام محمد باقر رستمی و دوستانشون طراحی و پیاده سازی شده است.

در ابتدای این مطلب به نقل قول خودشان در مورد امکانات و ویژگی های TOTP توجه داشته باشید …

TOTP مخفف عبارت Time-base One Time Password , به معنی کلمه عبور یک بار مصرف بر اساس زمان میباشد. کلمه عبور یک بار مصرف برای افزایش امنیت اطلاعات شما استفاده میشود که هر ۳۰ ثانیه تولید میشود . شما میتوانید با استفاده از تلفن همراه خود بدون نیاز به اتصال به اینترنت , امنیت سازمان , شرکت و وب سایت خود را افزایش دهید.امکان استفاده از این سرویس در بانک ها , خبر گزاری ها , وب سایت های رسمی , وب سایت های شخصی و تجاری , نرم افزار های درون سازمانی و … وجود دارد. به طور یقین برای کسانی که به امنیت اطلاعات خود اهمیت میدهند این روش علاوه بر اینکه هزینه ای در بر ندارد میتواند ضریب امنیتی بالایی را فراهم نماید.

این وب سایت برای اولین بار در ایران این سرویس را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار داده است.برای اطلاع از نحوه استفاده از این سرویس به صفحات بعدی سایت مراجعه نمایید.

همانطور که مشاهده کردید این سایت در زمینه OTP و TOTP فعالیت دازد. اگر شما صاحب یک سایت هستید و یا یک نرم افزار آنلاین دارید یا از سیستم های مدیریت محتوا استفاده می کنید و می خواهید برای امنیت بیشتر سایت خود از OTP استفاده کنید بهترین گزینه سایتی است که برای شما معرفی شد. در واقع شما با استفاده از این سایت می توانید سیستم یک بار رمز را برای سایت خود به صورت رایگان داشته باشید. نکات مهم و حائز اهمیت این سایت را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

۱٫ محیط کاربر پسند

۲٫ سادگی در نصب و راه اندازی

۳٫ وجود کدهای آماده برای اکثر سیستم های مدیریت محتوا (CMS) ها مانند وردپرس و جوملا

۴٫ وجود کدهای آماده به زبان های برنامه نویسی مختلف

۵٫ راهنمایی و پشتیبانی فارسی

۶٫ کاملا رایگان و بدون نیاز به پرداخت هزینه

به هر حال با توجه به تازه بودن این مسئله در کشور ما به نظر می رسد وجود چنین سایت هایی در کشور نقطه مهمی خواهد بود. باز هم از این دوستان سپاسگزاریم و وظیفه خود دانستیم تا از این سایت و خدمات پرکاربرد آن ها را برای شما معرفی نماییم. در ادامه می توانید کاربردهای این سیستم را از زبان دوستان ما در سایت TOTP.ir مشاهده نمایید.

  • قابل استفاده در وب سایت های بانکی برای جلوگیری از سرقت
  • ورود دو مرحله ای برای وب سایت ها
  • تشخیص دقیق هویت کاربر
  • جایگزین ارسال ایمیل در فراموشی کلمه عبور
  • تولید لینک های یک بار مصرف
  • امکان پیاده سازی بر روی SSH
  • استفاده در سیستم مدیریت محتوای Joomla برای امنیت بیشتر
  • استفاده در سیستم مدیریت محتوای WordPress
  • کاربرد های درون سازمانی
  • و …

برچسب مقاله

پست مرتبط